مزایا و معایب داکت اسپلیتقبل از اقدام به خریدن هر سیستم تهویه مطبوع و خصوصا خرید داکت اسپلیت باید ویژگی ها و ایرادات و فوایدشان بررسی شود تا مناسب ترین محصول با توجه به شرایط ساختمان انتخاب شود . در این مطلب سعی بران شده تا تمام مزایا و معایب داکت اسپلیت بررسی شود و کمکی بر اشخاصی باشد که قصد خرید سیستم تهویه مطبوع دارند.

مزایا داکت اسپلیت

یکی از برجسته ترین مزیت های این سیستم فراهم کردن اکسیژن تازه و دمیدن ان به درون خانه می باشد. داکت اسپلیت سیستمی دو بخشی از یک یونیت خارجی و یک یونیت داخلی است که توسط لوله های مبرد مسی به هم متصل شده اند یونیت داخلی که به اوپراتور هم معروف می باشد هوا را از بیرون سازه مکش می کند و پس از تنظیم میزان دمای ان انرا از طریق داکت ها یا کانال هایی در فضای منزل پخش می کند.

باز گرداندن هوای درون خانه هم به اوپراتور از طریق دریچه بازگشت هوا دیگر مزیت این سیستم است. هوای درون خانه با هوای تازه وارد شده مخلوط شده تا دمای هوای تازه تر تا حدی تنظیم شود و با مصرف انرژی کمتری به دمای مطلوب برسد و این ویژگی سبب کاهش چشمگیر مصرف انرژی می شود.

همچنین فیلتر کردن هوا و هزینه پایین این سیستم و نیز استقلال هر واحد در مصرف انرژی از دیگر فواید این سیستم هستند. امکان استفاده از کویل اب گرم برای فرایند گرمایش یکی از مزیت های خوب داکت اسپلیت است این کویل در  بخش جلوی فن یونیت داخلی نصب شده تا با برخورد مولکول های هوا به کویل داغ سبب الفزایش دمای هوا شود.

مزایا داکت اسپلیت

از دیگر مزیت هایی که به این سیستم های سرمایشی – گرمایشی نسبت داده می شود می توان به وجود دو نوع مختلف اینورتر و معمولی اشاره کرد. شما با کمی هزینه بیشتر می توانید از اسپلیت های کانالی که از فناوری اینورتر استفاده می کنند بهره مند شوید که سبب کاهش هزینه های برق و انرژی می شود اما مدل های معمولی قیمت مناسب تری خواهند داشت و اگر بودجه کمتری دارید باز هم می توانید از بین داکت های غیر اینورتر گزینه ای را انتخاب کنید.

سایر مزیت های اسپلیت های کانالی

سایر مزیت های اسپلیت های کانالی

از دیگر مزیت های این سیستم ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • بازده سیستم گرمایشی بالا
 • گردش هوای بهتر در فضا
 • نیاز به متراژ لوله کشی مسی کمتر
 • کاهش میزان لوله کشی آب گرم
 • سازگاری بالا با طراحی و معماری داخلی
 • تامین بهتر اکسیژن
 • نصب به شیوه های مختلف
 • نیاز به لوله کشی سقف و کف برطرف می‌شود
 • مجهز به فیلتر هوا برای حذف رطوبت و آلودگی
 • قابلیت طراحی سیستم متناسب با مناطق خیلی گرم و خیلی سرد

معایب داکت اسپلیت

یکسان کردن دمای تمام اتاق ها و سالن های متصل به یک سیستم از معایب این سیستم است و مانع ان می شود که فرد در اتاق مخصوص خودش ان دمایی را داشته باشد که می پسندد. البته می توان با انتصاب یک دمپر برقی در دریچه اتاق مورد نظر حجم هوای وردی را تنظیم کرد و به این شیوه دما را تا حدودی به دلخواه تنظیم کرد. از ان رو نصب چند دمپر برقی در هر خانه سبب افزایش هزینه های سیستم می شود.

یکی از معایب سیستم صدای ان هنگام کار کردن است . این صدا به دلیل نصب یک فن بزرگ در یونیت داخلی به هدف رساندن حجم هوای کافی به تمام فضاهای مورد نیاز است. ولی بات پیاده سازی درست سیستم می توان از صدای ان تا حد زیادی کاهید و به جای کانال های مربعی و مستطیلی از داکت های گرد با لایه عایق استفاده کرد.

در کل مزایا و معایب داکت اسپلیت هنگام خربد باید بررسی شوند تا انتخاب مشتری بر اساس شرایط خانه اش صورت بگیرد و از صرف هزینه های اضافی جلوگیری به عمل اید . لازم به ذکر نیست که مزایای دامت اسپلیت از معایب ان پیشی کرفته و می توان با روش هایی معایب داکن اسپلیت را هم تا حد زیادی از بین برد.

One thought on “مزایا و معایب داکت اسپلیت

 • اسفند ۳, ۱۳۹۸ at ۱۲:۲۵ ب٫ظ
  Permalink

  با تشکر از مطالب اموزنده

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *