کاهش مصرف برق داکت اسپلیت

کاهش مصرف برق داکت اسپلیت
۴.۷ (۹۴%) ۱۰ votes

داکت اسپلیت ها یکی از تکنولوژی های جدید در زمینه تاسیسات ساختمانی هستند که به منظور کاهش مصرف انرژی و افزایش بازدهی استفاده می شوند. موضوع مهمی که در مورد داکت اسپلیت ها باید در نظر گرفته شود هزینه کم انها و مصرف برق داکت اسپلیت نسبت به سیستم های سرمایشی و گرمایشی دیگر است.

فواید داکت اسپلیت

کاهش مصرف برق سیستم با در نظر گرفتن قیمت ارزان و ارزان بودن تعمیرات و نگهداری و درنهایت عملکرد آسان و طول عمر مناسب از جمله مزیت ها داکت اسپلیت است که موجب افزایش فروش داکت اسپلیت در سال های اخیر شده است. داکت اسپلیت ها در واقع نوعی کولر گازی هستند که قسمت های درونی آن ها در درون سقف کاذب پیاده سازی شده و هیچ گونه نمای خارجی ندارندکه با توجه به بالا بودن سطح ایستایی آن ها احتمال تهویه فضا هایی با متراژ بالا را نسبت به موارد مشابه خود دارا می باشند

مصرف سیستم با در نظر گرفتن موارد گفته شده و  این مسئله که این سیستم تهویه در دو نوع ساده و دارای اینورتر می باشد به برق تک فاز در حجم  پایین و سه فاز به عنوان مقدار انرژی مصرفی دستگاه در اندازه های بزرگتر می باشد. برای نمونه یک کولر گازی ۲۴ هزار ۱۳ آمپر مصرف سیستم  را  دارد که ظرفیت با این دستگاه ۱۳ آمپر مصرف دستگاه می شود.

در حقیقت در گام نخست کار تهویه به وسیله داکت اسپلیت با کم کردن قدرت سیستم تهویه انتخابی سبب کم شدن مصرف انرژی و مصرف برق سیستم به دلیل کوچک تر شدن سایز دستگاه شده و در گام دوم کم شدن یونیت های خارجی و در نهایت کاهش استارت ناشی از آن موجب کم شدن سیستم می شود.

فواید داکت اسپلیت

میزان مصرف انواع داکت اسپلیت

برای نمونه برای یک منزل دو خوابه در تهران در حدود ۱۰۰ متر باید دو دستگاه ۹۰۰۰ برای اتاق ها و یک دستگاه ۲۴۰۰۰  هم در سالن در نظر بگیریم. این مسئله در حالی می باشد که اگر یک سیستم داکت اسپلیت ۳۶۰۰۰ در این خانه در نصب کنیم به علت هم پوشانی فضای کمتری از سرمایش نیاز دارد و در نهایت مصرف برق نیز کمتر می شود.

از جنبه درجه بندی میزان مصرف داکت اسپلیت و میزان مصرف داکت اسپلیت های غیراینورتر درجه B و داکت اسپلیت های اینورتر درجه A را به خود اختصاص می دهند. علت اینکه دسته دوم کمتر برق مصرف می کنند ان اسنت که از لحاظ مشخصات فنی با یک دیگر فرق می کنند. اینور تر ها یک کمپرسور دارند که با تغییر دور موجب کاهش میزان مصرف برق می شوند یعنی دور کمپرسور با میزان مصرف رابطه مستقیم دارد. به دلید انکه حد اکثر میزان مصرف کمپرسور ها هنگام استارت می باشد و در این لحظه  آمپر مصرفی به شدت افزایش می یابد که با کم کردن  استارت ها میزان مصرف سیستم نیز کم خواهد شد.

2 thoughts on “کاهش مصرف برق داکت اسپلیت

 • تیر ۲۳, ۱۳۹۸ at ۵:۴۲ ب٫ظ
  Permalink

  سلام
  آیا امکان تبدیل داکت اسپلیت غیر اینورتر به اینورتر هست؟

  Reply
  • مرداد ۱, ۱۳۹۸ at ۱:۴۴ ب٫ظ
   Permalink

   با سلام . بله این امکان وجود داره اما با هزینه های زیاد. اگر کسی با هزینه کم این قول رو به شما داد تقلبی در کار هست.

   Reply

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *