ظرفیت داکت اسپلیت۴.۶/۵ - (۱۲ امتیاز)

برای محاسبه ظرفیت داکت اسپلیت مورد میاز در وضعیت اپارتمانی یک شهر مانند تهران یا کرج و در واحد های میانی ساختمان، یک تن تبرید ( واحد ظرفیت اسپلیت کانالی ) برای هر ۳۵ یا ۴۰ متر مربع احتیاج است پس اگر متراژ خانه ای از ۱۲۰ متر بیشتر باشد بهتر است از ۲ سیستم داکت اسپلیت استفاده شود.  می توان از برق تک فاز و داکت اسپلیت ۳۲ امپر برای اپارتمان های ۱۵۰ متری هم استفاده کرد و نیازی به سفارش برق ۳ فاز نیست. اگر اپارتمان تا ۲۰۰ متر هم مساحت داشته باشد می توان باز هم از برق تک فاز ولی با امپر ۵۰ استفاده کرد.

بر اساس بخشنامه توانیر سازندگان واحد های بالای ۲۰۰ متر موظف به سفارش برق ۳ فاز می باشند.

حجم هوادهی داکت اسپلیت ها همواره یکی از کموارد قابل توجه انها بوده است و به ازای هر یک تن تبرید حجمی برابر با CFM 400 دارد. و هرچه حجم هوادهی کمتر باید میزان صدای سیستم کمتر و هر چه حجم ان بیشتر  شود صدای ان بیش تر است

ظرفیت داکت اسپلیت برای انواع واحد ها

به جدول زیر توجه کنید. این جدول به طور تقریبی است و برای سازه ایی با شرایط جوی شهری مثل تهران.

قیمت داکت اسپلیت بسته به ظرفیت ان متغیر است

ظرفیت داکت اسپلیت برای واحد های وسط و هم کف برای واحد های زیر پشت بام
۱۸۰۰۰ تا ۵۰ تا ۳۰
۲۴۰۰۰ تا ۷۰ تا ۵۰
۳۰۰۰۰ تا ۱۰۰ تا ۸۰
۳۶۰۰۰ تا ۱۳۰ تا ۱۱۰
۴۲۰۰۰ تا ۱۵۰ تا ۱۳۰
۴۸۰۰۰ تا ۱۷۰ تا ۱۵۰

ظرفیت برودتی داکت اسپلیت

ظرفیت برودتی سیستم های اسپلیت کانالی را با مقیاس بی تی یو نشان می دهند البته تن تبرید نیز یکی دیگر از واحد های رایج است. هر تن تبرید معادل ۱۲۰۰۰ Btu/hr است به این معنا که یک دستگاه با توانایی ۵ تن تبرید برابر ۶۰۰۰۰  بی تی یو ظرفیت دارد. واحد دیگری که برای بیان ظرفیت این سیستم ها استفاده می شود اسب بخار و کیلووات است اما معمولا از این مقیاس برای داکت اسپلیت ها استفاده نمی شود.

ظرفیت برودتی داکت اسپلیت

حال بهتر است کمی در رابطه با بازده یک سیستم اسپلیتی صحبت کنیم. نسبت سرمایش تولید شده در یک سیستم خنک کننده ( در اینجا داکت اسپلیت ) که بر حسب W نشان داده می شود به توان الکتریکی ورودی که آن هم بر حسب وات است را راندمان و یا بازده دستگاه می گویند. هرچه این نسبت بیشتر باشد بازده بیشتر است. برای مثال توان دستگاهی که راندمان ۲۰ دارد در مقایسه با دستگاهی که راندمان ۱۸ دارد انرزی کمتری را مصرف می کند. توان سرمایشی EER و توان گرمایشی COP نامیده شده اند اما فرمول محاسبه آن ها با هم تفاوتی ندارد.

روش های محاسبه ظرفیت داکت اسپلیت

عموما از ۳ روش برای محاسبه ظرفیت استفاده می شود روش دقیق که فاکتور های زیادی در آن دخیل هستند و دو روش سر انگشتی. در روش دقیق فاکتور هایی نظیر اتلاف انرژی از پنجره ها ودیوار ها و..سیستم های روشنایی و کامپیوتری، زاویه نور خورشید و طبقه میانی و یا اخر بودن و…را کاملا بررسی می کنند محاسبه ظرفیت به شیوه دقیق باید به کمک نرم افزار های خاصی انجام شود و بهتر است از آن برای پروژه های بزرگ استفاده شود چرا که در صورت عدم رعایت استاندارد های مصرفی میزان برق بسیار زیادی مصرف خواهد شد.

روش های محاسبه ظرفیت داکت اسپلیت

برای محاسبه ظرفیت به روش سر انگشتی شما در ابتدا باید متراژ محیط مفید و غیر مفید را بدانید در اینجا منظور از مساحت و یا فضای مفید آن مساحتی است که نیاز به خنک کردن ان دارید فاکتور بعدی نوع کاربری محیط است برای مثال مسکونی و یا اداری. ضریب بی تی یو هر شهر نیز باید در نظر گرفت برای مثال ضریب تهران ۴۰۰ است.

حال کافیست متراژ مفید را در ضریب آن شهر ضرب کنید نا میزان توانی که برای یک واحد مسکونی نیاز خواهید داشت را به دست بیاورید.

این فرمول برای یک واحد اداری معادل است با :

(مساحت مفید محیط*ضریب شهر)+(تعداد رایانه*۶۰۰)+(تعداد کارکنان*۴۰۰)

و در یک واحد تجاری به این شیوه حساب می شود :

مساحت مفید محیط (برحسب متر مربع)*ضریب شهر*۲

انتخاب ظرفیت مناسب داکت اسپلیت

همانطور که مشاهده کردید ظرفیت مورد نیاز برای هر محیط می تواند بسیار متغیر باشد و از طرفی برند های مختلف داکت اسپلیت های خود را در ظرفیت های ۲۴۰۰۰، ۳۰۰۰۰، ۳۶۰۰۰، ۴۲۰۰۰، ۴۸۰۰۰ و ۶۰۰۰۰ Btu/hr تولید می کنند پس اگر خانه شما نیازمند ظرفیت ۵۵۰۰۰ بود چه سیستمی باید انتخاب کنید ؟ ایا یک داکت ۶۰۰۰۰ کافیست و یا بهتر است دو عدد ۳۰۰۰۰ بی تی یو را تهیه کنید ؟ در این شرایط باید نقشه خانه را در نظر بگیرید مثلا اگر خانه شما سه خوابه باشد بهتر است از دو سیستم استفاده کنید ( پذیراریی یک سیستم و یک سیستم هم برای اتاق ها ) اما اگر پذیرایی بزرگی دارید و دو خواب داری بهتر است از یک سیستم قدرتمند ۶۰۰۰۰ استفاده کنید اگرجه می توانید یک سیستم ۴۲ هزار را برای پذیرایی قرار دهید و یک سیستم با ظرفیت کمتر را برای اتاق ها تهیه کنید.

انتخاب ظرفیت مناسب داکت اسپلیت

در انتخاب ظرفیت مورد نظر نکات زیر را در نظر بگیرید.

  • واقعی بودن ظرفیت نوشته شده روی دستگاه
  • اگر ۴ طرف خانه خالی بود ( بدون همسایه ) ظرفیت را بالاتر تهیه کنید.
  • ظرفیت بالاتر برای طبقات اول و آخر
  • ظرفیت بیشتر برای سقف های مرتفع تر از ۳.۵ متر
  • اگر می خواهید ظرفیت کمتری را خریداری کنید و در هزینه  ها صرفه جویی کنید عایق بندی دیوار و پنجره ها بهترین روش ممکن است.

فواید استفاده از اسپلیت کانالی

دو منظوره بودن ( سرمایش و گرمایش )
از میان بردن سیستم چیلر و برج خنک کننده و لوله کشی های پر دردسر
مکش و بازدم هوای تازه
گرفتن رطوبن هوا و حذف الودگی ها و بیماری ها
قابلیت به کارگیری حالت گرمایش با استفاده از کویل اب گرم
انتصاب در مکان هایی با مساحت زیاد و….

از دیگر خصوصیت های داکت اسپلیت

امکان انتصاب افقی در کمترین فصا، نگه داری ساده و اسان و تعمیرات اسان، حذف لوله کشی های به درد نخور در ساختمان، رساندن هوای گرم و سرد به طور یکنواخت، حدا بودن سیستم برای هر واحد اپارتمان و از بین بردن داکت های عمودی و کاهش فضای مشاع ساختمانی. این موارد ویژگی هایی هستند که سبب افزایش روز افزون خرید داکت اسپلیت توسط مردم و سازندگان واحد های اپارتمانی شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *