تفاوت داکت اسپلیت و چیلردر تب و تاب انتخاب یک سیستم تهویه مطبوع مناسب برای پروژه ساختمانی خود هستید. سیستم های مختلفی به شما پیشنهاد می شود. دو نمونه از این سیستم های تهویه مطبوع چیلر و داکت اسپلیت هستند. اما پرسش اینجاست که تفاوت داکت اسپلیت و چیلر در چیست؟ کدام یک مناسب کاربری شما هستند؟ برای پاسخ به این سوال باید در ابتدا به تعریف اجمالی هرکدام از این سیستم ها پرداخت ، سپس دست به مقایسه زد.

کاربران گرامی می توانید برای خرید داکت اسپلیت با متخصصین دماپا در تماس باشید.

تفاوت داکت اسپلیت و چیلر در چیست

وقتی صحبت از سیستم تهویه مطبوع چیلر می شود منظورمان مجموعه ای از تجهیزات است. سیستم چیلر از دید مصرف کننده به دو بخش کلی تقسیم میشود. بخش خارجی که خارج از محیط ،فرضا در پشت بام قرار می گیرد. و بخش های داخلی که در داخل محیطی که نیاز به تهویه مطبوع دارند تعبیه می شود. کار اصلی قسمت خارجی چیلر خنک کردن اب است. اما خنک کردن آب چه فایده ای دارد؟

درست حدس زدید . از این آب خنک برای خنک کردن محیط داخلی استفاده می شود. اما چگونه ممکن است؟
دستگاه هایی هستند که می توانند این خنکی را به وسیله فن محیط منتقل کنند . در واقع آب خنک شده توسط چیلر در رادیاتور دستگاه های داخلی در حال چرخش است و این دستگاها با قرار دادن قم در مجاورت این رادیاتور ها باد سرد تولید میکنند.
قسمت های داخلی در سیستم چیلر فن کویل نام دارند.

یونیت های داخلی و خارجی در سیستم چیلر انواع مختلف دارند. ماهیت همه ی این مدل ها یکسان است اما تفاوت هایی در روش عملکرد وجود دارد.
یونیت های خارجی در چیلر در انواع جذبی و تراکمی وجود دارند.هرکدام از این مدل ها می توانند با روش خنک کاری هوا خنک یا ٱب خنک عمل کنند.
یونیت های داخلی نیز در سیستم چیلر در انواع مختلف سقفی ، دیواری ، زمینی و … وجود دارند.

تفاوت چیلر و اسپلیت کانالی

داکت اسپلیت همان کولر گازی می باشد با این تفاوت که باد سرد بسیار بیشتری تولید می کند در حدی که می توان با کانال کشی این باد سرد را به نقاط مختلف واحد منتقل کرد. همچنین باد گرم در این سیستم به دو روش تولید و در کانال ها جریان پیدا می کند.یکی به وسیله ی کویل اب گرم و روش دیگر به صورت برقی.

برخی معایب سیستم چیلر نسبت به داکت اسپلیت عبارتند از :

۱- هزینه اولیه بیش از ۴۰ درصد از داکت اسپلیت با کیفیت مشابه
۲-هزینه نگهداری به مراتب بالاتر
۳-تعویض اتصالات مصرفی زیاد به دلیل آسیب پذیری در مقابل رسوب. در صورت هزینه برای اتصالات خیلی خوب هزینه اولیه زیر سازی تا ۶۰ درصد افزایش می یابد که باز هم قطعه تقریبا نسبت ب رسوب اسیب پذیری کمتری دارد
۴-کمبود قطعات یدکی
۵-کمبود نیروی تعمیر کار متخصص

۶-عدم وجود فرهنگ سیستم یکپارچه برای ساختمان ها که منجر به نصب کولر های گازی به صورت قارچ گونه از نمای برج ها گشته است.

کیفیت هوای گرم تولید شده در سیستم داکت اسپلیت و چیلر در فصل سرد سال یکسان می باشد . اما هوای سرد تولید شده توسط فن کویل مطبوع تر می باشد به دلیل دردسر های پیش امده برای مصرف کنندگان این سیستم برخی مصرف کنندگان از این هوای مطلوب محروم مانده اند.
یک مزیت اساسی سیستم چیلر و فن کویل نسبت به داکت اسپلیت کنترل دمای مجزای تمام بخش های محیط می باشد که این امکان با تعبیه ی دریچه های دمپر دار برای داکت اسپلیت تا حدودی فراهم شده است.
اخیرا با توجه به بومی سازی داکت اسپلیت این سیستم با قیمت های بسیار مناسب تری نسبت به سیستم چیلر و فن کویل که از مدت ها قبل بومی سازی شده بود در اختیار مصرف کنندگان عزیز قرار دارد.

2 thoughts on “تفاوت داکت اسپلیت و چیلر

 • آبان ۲۳, ۱۳۹۸ at ۳:۵۰ ب٫ظ
  Permalink

  سلام
  تبریک می گم
  تو این زمینه بهترین هستین

  سایتتون هم زیباست

  Reply
 • دی ۲, ۱۳۹۸ at ۱:۱۱ ب٫ظ
  Permalink

  ممنون از شما . واقعا همونی بود که می خواستم،کامل و بدون نقص

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *