چیلر چیستچیلر گجت یا دستگاهی است با تبخیر و تقطیر یک مبرد در حال گردش در بین اجزای مبرد تراکمی دما را از یک بخش از دستگاه به بخش دیگر ان منتقل می کند.

در واقع کار چیلر جهت سرمایش هوای ساختمان و یا کابرد های صنعتی سرد کردن اب است. ابی که دمای پایینی دارد به واسطه مپم و لوله به توزیع کننده های هوای سرد مثل فن کویل ها در داخل ساختمان یا هواساز منتقل می شود. این لوله ها به ئخوبی عایق شده تا دمای اب را حفظ کنند.

علاوه بر سرد کردن ساختمان این اب جهت سرد کردن دستگاه های صنعتی هم مورد استفاده قرار می گیرد. ابی که داخل چیلر جریان دارد در محیطی ایزوله گردش می کند و هدر ( تبخیر ) نمی شود.

اجزای چیلر تراکمی

کمپرسور : مبرد به شکل گاز وارد کمپرسور می شود و کمپرسور طبق وظیفه ای که دراد ان را فشرده و فشار و دمایش را به شدت افزایش می دهد و از طریق لوله به کندانسور که مبدلی حرارتی است منتقل می شود

کندانسور : کندانسور ها در دو نمونه هوا خنک و اب خنک موجودند. مبدل اب خنک به طور معمول از نوع پوسته و لوله است (shell & tube ) که از داخلش لوله های مبرد و در اطرافش اب حرکت می کند. دمای بالای مبرد توسط اب گرفته می شود و مبرد ز گاز به حالت مایع در می اید. اب توسط پمپ به برج خنک کننده منتقل شده تا در انجا دوباره خنک شود و به کندانسور باز گرددو به این نمونه چیلر تراکمی اب خنک می گویند.

اگر در سیستم مبدل اب خنک به کار نرفته باشد در ان از مبدل هوا خنک استفاده می شود. هوا از اطراف تیوب های کندانسور دمیده می شود و دمای مبرد را کاهش می دهد و از حالت گازی در اید. به چیلری که در ان مبدل هوا خنک به کار رفته چیلر تراکمی هوا خنک می گویند. این نمونه فاقد کولینگ تاور است.

شیر انبساط

به جهت تعویض فاز مججد مبرد از مایع به گاز به کار می رود به این صورت که فشار را از روی ان بر می دارد. پس از گذر از شیر ۲۵ درصد از مبرد گاز شده به همراه مبرد مایع وارد اوپراتور چیلر می شود.

اوپراتور : به طور معمول مبدل حرارتی اوپراتور از مدل شل و تیوب است که از داخل لوله هایش مبرد و از اطرافش اب در جریان است. این مخلوط مبرد مایع و گاز میل زیادی به تبخیر شدن دارد و این بار با گرفتن دمای بسیار زیادی از اب ان را بسیار سرد می کند. سپس این اب برای مصرف سرمایشی در داخل ساختمان به واسطه فن کویل یا توسط پمپاژ جهت مصارف صنعتی به کار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *