مصرف برق داکت اسپلیتاسپلیت کانالی باید طوری انتخاب شود که متناسب با ساختمان باشد. برای حساب کردن مقدار مصرف برق داکت اسپلیت طبق فرمولی که خواهیم گفت عمل کنید. در حقیقت پیش از معین شدن ظرفیت و دیگر پارامتر ها نمی توان میزان دقیق مصرف برق داکت اسپلیت را به دست اورد، اما مهندسین مجرب توانایی این را دارند که به صورت حدودی ان را حساب کنند.

روش محاسبه مصرف برق داکت اسپلیت

در آغاز باید فضایی که مورد سرمایش و گرمایش دستگاه قرار می گیرد را در نظر بگیرید و مطابق با شرایط جوی و نیز خود ساختمان میزان دقیق بار سرمایشی و گرمایشی را به دست می اوریم و یا تقریبی ان را تخمین می زنیم. پس از تعیین ظرفیت سیستم مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

از اخرین قبض برقتان قیمت هر کیلووات ساعت را بدست اورید. سپس از دفترچه دستگاه میزان حداکثر توان را بر کیلو وات پیدا کنید. قیمت هر کیلو وات ساعت را در میزان حد اکثر توان دستگاه ضرب کنید و عددی که به دست می اید هزینه یک ساعت کار با توان حداکثری دستگاه است و اکنون میتوانید با دانستن اینکه روزانه چند ساعت و چند درصد توان را به کار می برید می توانید هزینه یک ماهتان را حساب کنید.

مثال

اگر از سیستمی با ظرفیت ۴ تن تبرید استفاده می کنید که توان ماکزیمومش ۴/۷۳ کیلو وات است و با توجه به پله ای بودن هزینه برق اگر دستگاه روزانه ۸ ساعت و میانگین توان ۵۰ درصد کار کند هزینه ش در یک ماه از به این شیوه محاسبه خواهد شد.

قیمت ۰ تا ۱۰۰ = ۴۵ * ۱۰۰ = ۴۵۰۰

قیمت ۱۰۰ تا ۲۰۰ = ۵۲۰۰

قیمت ۲۰۰ تا ۳۰۰ = ۱۱۲۰۰

قیمت ۳۰۰ تا ۴۰۰ = ۲۰۲۰۰

قیمت ۴۰۰ تا ۵۰۰ = ۲۳۲۰۰

قیمت ۵۰۰ تا ۵۶۴ = ۱۸۶۸۸

مجموع هزینه در هر ماه = ۴۵۰۰+۵۲۰۰+۱۱۲۰۰+۲۰۲۰۰+…=۸۲۹۸۸

توجه کنید که ساعت های کاری ۸ ساعت در نظر گرفته شده اند

مصرف برق اسپلیت کانالی در زمستان

قیمت محاسبه شده در بالا در حالت سرمایش دستگاه بود. برای محاسبه آن در حالت گرمایشی دو حالت می تواند اتفاق بیوفتد.

در حالت نخست با تغییر چرخه کاری دستگاه به وسیله یک سوپاپ حالت سرمایشی به گرمایشی مبدل خواهد شد مثلا یک سیستم با توان ۵/۲ کیلو وات میزان مصرفش ۱۰۱۰۰۰ تومان خواهد شد

در حالت بعدی عوض استفاده از انرژی الکتریکی و کمپرسور سیکل تبرید برای ایجاد گرمایش از کویل اب گرم استفاده می شود و میزان مصرف برق به اندازه فن یونیت داخلی خواهد بود.

نا گفته نماند که میزان ظرفیت داکت اسپلیت بر قیمت داکت اسپلیت تاثیر گزار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *